Translate

Writing about everything.

15 Mart 2015 Pazar

Top Gun

Hello Guys,

The movie, starring Tom Cruise with his real teeth :) İf you think this man is not ever old, You have to decide it after watch this movie. Meg Ryan was supporting character and have not been yet. Despite that Tom Cruise is Tom Cruise with this movie.

Everybody was interested in airplane that period with this movie. This generation of this film has decided to become a pilot . ( Confidentially speaking, I decided to be lawyer, after I watched  "The Devil's Advocate". But I was young and result is that I am lawyer, yeah ... ) Pilot jackets and Ray-ban sunglasses are popular by force of this Movie.

While I was looking videoes on Youtube, I  was accidentally listening the  " Take my Breath Away " song. This film was scraped our memories with this song and I started watching it again now . I think this movie has the best soundtracks among all movies! By the way, in my opinion, light of the movie is used very well and reinforced the romanticism. 

Maverick is the guy who is the student pilot in the military programme named as Top Gun. He is teamed with his best friend. Meanwhile, he has a instructress who is beautiful. There is a love with irresistible attraction between them. He lost his father when he was a kid. Then he lost his teammate in a tragic flight accident . But he will not give up. There are some memorable dialogues with other team's guys. I really enjoy watching it.

Finally, the film was tragic to me because the stunt pilot (Arthur Scholl) has lost his life during the filming of this movie.

I also wish that there would not be any wars...

I think you should not miss Top Gun, If you have not watched it. Have fun!Merhaba, 

Tom Cruise'un kendi dişleriyle oynadığı film :) Bu adam hiç yaşlanmıyor diye düşünüyorsanız bir de bu filmi izleyin de öyle karar verin. Film de Meg Ryan yan karakter ve aslında Meg Ryan olmadığı yıllar... Meg Ryan bu filmde henüz Meg Ryan olamamıştır ancak Tom Cruise'un Tom Cruise olduğu filmdir aynı zamanda.

İzleyenlerin o dönem ciddi bir şekilde uçaklara ilgisini arttırdı. Bu filmle pilot olmaya karar vermiş bir nesil büyüdü. (Laf aramızda bende The Devil's Advocate filmi ile avukat olmaya karar vermiştim. Ama o zaman küçüktüm ya ne bilim gaza geldim işte ve sonuç avukatım evet...) Pilot montları ve Ray-ban güneş gözlüklerinin popülerisi de artmıştır.

Bu filmde nerden çıktı bunca yıl sonra derseniz youtube'da tesadüfen video video gezerken yanlışlıkla kendimi"Take my Breath Away" şarkısını dinler buldum. Ne olsa bu film bu şarkı ile hafızamıza kazındı ve hemen izlemeye başladım tekrar. Bence en iyi soundtrack'a sahip film. Ha bu arada filmde ışığın çok iyi kullanıldığını düşünüyorum. Filmdeki romantik havayı pekiştirmiştir bana göre.

Maverick Top Gun isimli askeri eğitimde pilot öğrencisidir. En iyi arkadaşıyla birlikte takımdırlar.  Bu arada bayan eğitmeni ile de aralarındaki karşı konulmaz çekim, aşka dönüşmüştür. Maverick küçükken babasını kaybetmiş ve sonrasında ise trajik bir şekilde takım arkadaşını kaybetmesine rağmen uçuş aşkından vazgeçmeyecektir. Diğer takımlarla arasındaki tatlı sert çekişmeler de unutulmaz diyologlar yaratmış filme hoşluk katmıştır.

Son olarak filmin trajik olmasının benim için en önemli nedeni de uçuş dublörünün (Arthur Scholl) bu filmin çekimlerinde hayatını kaybetmesidir. Bunun dışında keşke savaşlar hiç olmasa...

Bu kült filmi izlemezseniz olmaz iyi seyirler,

İmdb: 6,8
Benim Puanım: 7,0
Süre: 110 dakika
Yapım Yılı: 1986 (4 yaşındaymışım)Hiç yorum yok:

Yorum Gönder